Několik dobrých rad, které jinde nenajdete

600x5-1.9kB

Je třeba říct, že Moravský kras je protkán hustou sítí turistických i cykloturistických tras, které jsou dobře značeny, nachází se zde mnoho naučných stezek a informačních tabulí, seznamující návštěvníky s přírodními, historickými i technickými zajímavostmi. V poslední době dochází i k zlepšování dopravního značení pro motoristy. Ti by měli vědět, že pro motorová vozidla je uzavřen Pustý i Suchý žleb. Dále by si motoristé měli dávat pozor na dopravní značení směr Punkevní jeskyně a propast Macocha. Pokud hodláte obě atrakce navštívit v jednom dni, pak je jedno, zda zaparkujete autem u Skalního mlýna, či na parkovišti u Macochy. Mezi Punkevními jeskyněmi a Macochou je značená turistická stezka, nebo se můžete svézt lanovkou, a mezi Skalním mlýnem a Punkevním jeskyněmi je též turistická stezka, nebo se můžete svézt ekovláčkem. Pokud hodláte každou z uvedených atrakcí navštívit zvlášt, pak je výhodnější parkovat na nejbližším parkovišti. Na Macochu se dostanete ze směru od Vilémovic nebo od Ostrova u Macochy (kde je jeskyně Balcarka), ke Skalnímu mlýnu přijíždíte od Blanska či od Lažánek.

Několik informací pro turisty, kteří přijíždějí do Moravského krasu veřejnou dopravou. Vlakem se zde dostanete z železniční trati Brno - Česká Třebová, vedoucí údolím řeky Svitavy, která je přirozenou západní hranicí Moravského Švýcarska. Do jižních partií této oblasti vstoupíte ze zastávek Bílovice, Babice, Adamov - město a Adamov - zastávka. Pokud máte namířeno do srdce krasu, vystoupíte na stanici Blansko - Macocha, odkud můžete pokračovat na kole, pěšky, autobusem nebo taxíkem k určenému cíli. Pro cyklisty, kteří si chtějí ulehčit šlapání do mírného kopce, je možnost využítí autobusových linek s přepravou jízdních kol. Další možností přesunu je využití půjčovny elektrokol naproti vlakového nádraží. Pokud chcete navštívit centrum Blanska, pak pojedete do stanice Blansko - město. Nejsevernější zastávkou, odkud se můžete vypravit směrem na Sloupsko, je město Rájec - Jestřebí, kde stojí za shlédnutí klasicistní zámek. Od všech železničních zastávek vedou turistické a cykloturistické stezky. Autobusová doprava v této oblasti je na solidní úrovni. Jejím přirozeným centrem je autobusové nádraží v bývalém okresním městě Blansku, které leží vedle železniční zastávky Blansko - Macocha. Do Moravského krasu se můžete dostat i autobusovými spoji z Brna, Boskovic, Vyškova či Prostějova. Novinkou od roku 2011 je sezónní turistická linka Blansko-Skalní mlýn neboli Krasobus

Úplné uzavření Pustého i Suchého žlebu pro vjezd motorových vozidel je výhodné pro cykloturisty, kteří si tyto hluboké kaňony plné skalních útvarů, soutěsek a malých otevřených jeskyněk mohou bez problémů projet a bez rizika se kochat krásami přírody. Obecně lze říci, že v Moravském krasu a přilehlém okolí je plno cyklostezek, vhodných jak pro fyzicky zdatné, tak pro rekreační cyklisty. Díky kolům dnes návštěvníci zavítávají do míst, která byla dříve doménou několika málo nadšenců z řad pěších turistů, a která jsou přitom velmi atraktivní. Když k tomu připočítáme čistý vzduch Drahanské vrchoviny, pak dostaneme optimum pro rekreaci a pobyt v této oblasti.