Drahanská vrchovina


Jestliže je Moravský kras z geologického hlediska samostatným územím, pak geograficky patří k Drahanské vrchovině. Tato náhorní oblast, která se rozkládá mezi Jevíčkem a Konicemi na severu a Brnem a Vyškovem na jihu, má jedno z nejčistších ovzduší v České republice. Na chráněnou krajinnou oblast Moravský kras bezprostředně navazuje na východě území, které donedávna administrativně spadalo pod okres Vyškov, a které dnes tvoří mikroregion, jenž se dá nazvat krajem krysaře z Hameln. Co má společného pověst, podle které byly napsány pohádky a ztvárněny kreslené filmy či muzikál, s tímto koutem Moravy? Překvapivě mnoho! Toto hornaté území bylo z větší části osídleno až v 2. polovině 13. století kolonisty z německých a rakouských zemí, mezi nimiž byli i mladí lidé z Hameln, kteří roku 1284 založili osadu Hamlíkov a současně osídlili několik okolních vsí. Hamlíkov, jehož pozůstatky se nacházejí poblíž Podomí a Ruprechtova, později zanikl.
Obce, ležící v této oblasti, na východě ohraničené vojenským výcvikovým prostorem Dědice, jsou sdruženy v mikroregion Drahanská vrchovina.

Drnovice Habrovany Ježkovice Krásensko Luleč Nemojany Olšany Podomí Račice-Pístovice Ruprechtov Studnice Vyškov

Z hlediska turistiky je tato oblast vhodná pro klidnou a příjemnou dovolenou ve všech ročních obdobích. Turistické stezky i cyklotrasy zavádí návštěvníky do atraktivních míst a jsou propojeny s trasami v Moravském krasu. V zimě je toto území protkáno množstvím lyžařských stop, takže běžkaři si tu přijdou na své. Jedním ze zajímavých koutů je Rakovecké údolí s přírodním parkem, se zbytky keltského opidda Černov, a s několika zaniklými středověkými osadami, z nichž k nejlépe prozkoumaným patří Bystřec. Zajímavou lokalitou jsou zde i Tři smrky, kde se natáčely některé scény z filmu Kuky se vrací. Krásná příroda je též v lesích mezi Podomím, Ruprechtovem a Rychtářovem, kde jsou pozůstatky hradu Kuchlov, hradu Stagnov s podhradním městečkem a několika zaniklých středověkých osad, z nichž nejznámější je již zmíněný Hamlíkov. O naučné stezky a tabule se zde stará občanské sdružení Barvínek z Podomí, které spolu se Střediskem ekologické výchovy Rychta v Krásensku provádí naučnou činnost v oblasti ochrany přírody a jejím poznávání.


V historii tohoto regionu byla významným obdobím 2. světová válka. Již v roce 1938 sídlil v Račicích, které jsou spíše známy hradem, jenž roku 1312 obléhal král Jan Lucemburský, generální štáb Československé armády. V době německé okupace byla většina obcí násilně vystěhována a území bylo zabráno k rozšíření vojenského výcvikového prostoru jako střelnice (nyní VVP Vyškov-Dědice). Od této doby lze v okolí Ruprechtova, Rychtářova a Pařezovic spatřit betonové bunkry (1 2
3), které přestaly plnit svůj úkol po osvobození, když se občané mohli vrátit zpět do svých domovů.
Z dalších turistických cílů lze vyjmenovat
větrný mlýn a doškovou chalupu v Ruprechtově, rekreační rybník v Pístovicích, či koupaliště v Lulči. Obec Drnovice jistě znají příznivci české kopané, Olšany zase ti, co někdy slyšeli jméno Bolek Polívka. Město Vyškov, které bylo dříve známé jako "Moravské Versailles", může kromě krásného centra nabídnout turistům návštěvu muzea Vyškovska, muzea letectví a pozemní techniky, aquaparku, zooparku a dinoparku. K Vyškovu dnes administrativně patří Dědice, Lhota, Hamiltony, Opatovice a Rychtářov. Místní část Dědice je známa nejen jako centrum vojenského výcvikového prostoru, ale z hlediska historie i jako údajné rodiště komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Nad osadou Hamiltony najdeme terénní pozůstatky hradu Dědice, sídla Miloty z Dědic, údajného zrádce Přemysla Otakara II. v bitvě na Moravském poli. V Rychtářově zase můžeme spatřit vilu "Musa" známého orientálního cestovatele Aloise Musila, jemuž je věnována expozice ve vyškovském muzeu.
Všem turistům lze v každém případě doporučit, aby poznali i tento kraj, a při návštěvě
Moravského krasu navštívili některý z půvabných koutů regionu Drahanská vrchovina.

...............